Az egyéni vállalkozás egy olyan vállalkozási forma, amellyel Magyarországon magánszemélyként üzletszerű gazdasági tevékenység végezhető.
Egyéni vállalkozó olyan nagykorú, cselekvőképes, belföldi székhellyel rendelkező magyar állampolgár, vagy tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgár lehet, aki egyéni cégnek nem tagja, vagy gazdasági társaságnak nem korlátlanul felelős tagja, másik egyéni vállalkozása nincs, nem áll a választott tevékenysége tekintetében foglalkozástól eltiltás alatt és nem ítélték el jogerősen végrehajtható szabadságvesztésre.
Már a vállalkozás tervezésekor érdemes ügyfélkaput nyitni, mert az egyéni vállalkozó a NAV-val kizárólag elektronikusan tarthatja a kapcsolatot, ügyeit elektronikusan köteles intézni.
Ezáltal gyorsan, személyes megjelenés nélkül intézheti a vállalkozással kapcsolatos ügyeit.
Az egyéni vállalkozást nyilvántartásba kell vetetni.
A legegyszerűbb megoldás erre:
elektronikusan a webes ügysegéden keresztül.
A későbbi változások bejelentése is itt végezhető el, rugalmasan.
A nyilvántartásba vett adatok az Egyéni Vállalkozók Nyilvántartásában megtekinthetők. Az egyéni vállalkozás bejelentése ingyenes.
A NAV haladéktalanul kiadja az adószámot. A vállalkozó el tudja kezdeni a tervezett tevékenységét.
A vállalkozás indítása előtt érdemes ellenőrizni a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Vállalkozói információs rendszerében, hogy a választott tevékenység engedély, illetve, bejelentés köteles-e és van-e valamilyen képesítési követelménye.
Egyéni vállalkozóként a gazdasági kamarához is be kell jelentkeznie, miután a tevékenységét bejelentette.
Ennek a kötelezettségnek a teljesítését segíti a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oldalán található leírás.
Iparűzési adó
Az egyéni vállalkozás indításáról a vállalkozó székhelye, telephelye szerint illetékes önkormányzati adóhatóság a NAV-tól értesül, ezért a vállalkozónak nem kell külön bejelentkeznie a települési önkormányzathoz.